TBMM’de bütçe maratonu başlıyor

TBMM Genel Kurulu’nda, yarın başlayacak ‘bütçe maratonu’ 18 Aralık‘ta tamamlanacak. Bütçe görüşmelerinde, Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan önlemler uygulanacak.

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 7 Aralık Pazartesi günü Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacak. Bütçe takvimine tarafından, 2021 yılı bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün sürecek. Genel Komite, bütçe görüşmeleri için cumartesi ve pazar günleri dahil sürekli toplanacak ve günlük programını tamamlayıncaya değin çalışmalarını sürdürecek.

KONUŞMALAR YAPILACAKGenel Komite, Meclis Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığı’nda yarın toplanacak. Görüşmeler, hükümet namına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 2021 Bütçe sunumuyla başlayacak. Gerisinde sırasıyla İYİ Parti grubu namına; Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ile Samsun Milletvekili Erhan Sanatkâr, MHP grubu adına grup başkanvekilleri Erkan Akçay ile Levent Bülbül konuşacak. HDP grubu adına benzeşen genel başkanlar Pervin Buldan ile Mithat Sancar, CHP grubu adına ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuşacak. AK Parti grubu namına ise Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Grup Başkanvekili Mehmet Muş laf alacak. Siyasi partilerin grupları adına yapılan konuşmaların arkasında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay bu kere bütçe üstüne yapılan eleştirilere cevap verecek. COVİD-19 ÖNLEMLERİ UYGULANACAK2021 Yılı Bütçesi görüşmelerinde; Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan önlemler uygulanacak. Bu kapsamda, bütçe görüşmeleri esnasında Meclis’e ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclis’e girişlerde milletvekilleri dışarıya herkese HES kodu sorulacak. Genel Komite çalışmalarında hatip dahil her milletvekili maskesini çıkarmadan konuşacak. Genel Komite birleşimlerine çoğunlukla ara verilip, salon çoğu kez havalandırılacak. Genel Kurul Salonu ile kulisler her hafta uyumlu olarak, talep edilmesi halinde de dezenfekte edilecek. Genel Komite Salonu’na antre ve çıkışlar ile kulislerdeki istirahatlerde maddesel uzaklık kuralına uyulması konusunda çoğu kez uyarı yapılacak. Kulislerde su açık havada diğer tüm ikramlar kaldırıldı. Milletvekillerine kendi odalarında ve katlarda oluşturulan özel aparatlarla ikram hizmeti ortamı ve imkanı sağlandı. Kulislerde ikram yasaklanacak ve tüm restoranlarda paket servise geçilecek. Bölgelerinden dönen milletvekillerine deneme yaptırması nasihat edilecek. Milletvekilleri dahil özellikle Genel Kurul, grup ve komite toplantılarına katılan personele her pazartesi günü test yaptırılacak.

Meclisin bütçe maratonu, 18 Aralık Cuma günü bütçenin hepsi üzerinde yapılacak konuşmalarla tamamlanacak.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *