Trump’ın ekibinden Wisconsin’de kısmi yeniden sayım talebi

ABD’de 3 Kasım‘da yapılan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump‘ın seçim kampanyası, Wisconsin eyaletinde oyların kısmi olarak baştan sayılmasını talep ettiklerini duyurdu.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini devlete ait olmayan sonuçlara kadar Demokratların adayı Joe Biden kazandı. Seçimlerde aldatma yapıldığını bahis eden mevcut Başkan Donald Trump seçim sonuçlarını lehine çevirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Trump’ın kampanya ekibi göre yapılan açıklamada, usulsüzlük olduğu iddiasıyla dava açılan eyaletlerden Wisconsin’de oyların kısmen baştan sayılmasının istek edildiği duyuruldu. Eyaletin Milwaukee ve Dane ilçelerinde her tarafta sayımın maliyetini yerine getirmek nedeniyle 3 milyon doların eyalete aktarıldığı ifade edildi. Eyalet çapında baştan sayımın maliyeti ise 7.9 milyon dolar olarak açıklandı. Wisconsin yasalarına tarafından Trump, eyalet çapında baştan sayım talep etme hakkına sahip. Çünkü Biden ile aralarında oy farkı yüzde 1’in altında. Ama Trump’ın kampanyasının başta 7.9 milyon dolarlık her tarafta sayım masraflarını karşılaması gerekiyor.

Trump’ın Biden’ın zaferini tersine çevirebilmesi için en az 3 eyaletteki seçim sonuçlarını lehine çevirmesi gerekiyor. Biden 12 bin oy farkla Wisconsin’i kazanırken, Trump’tan 14 bin oy önde olduğu Georgia eyaletinde de şimdi baştan sayım yapılıyor. Seçimlerde 306 delegeyi hanesine yazdıran Biden, Wisconsin’de Trump’tan 20 binden pozitif oy almıştı. Trump ise seçimlerde 232 delegeye ulaşabilmişti. ABD’de 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan aday, başkanlık koltuğuna oturuyor.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi. Genel …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *