Türkiye-ABD ilişkileri yorumu; karşılıklı çıkarlar üzerinden ilerleyecek

ABD’de demin resmi olmayan sonuçlara tarafından seçimi şampiyon Biden yönetimiyle Türk Amerikan ilişkilerinde yeni dönemi yorumlayan Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, “Bundan sonrasının ortamı, topoğrafyası pürüzlü zemin, üslupsa sert bahis olacak. Türk-Amerikan ilişkilerinde çıkarlar üzerinden yeni bir tanımlamaya girmenin mümkün olacağını düşünüyorum” dedi.

Altınbaş Üniversitesi göre gelenekselleşen Çarşamba Buluşmaları, pandemi şartları aşağıda başlayan yeni eğitim döneminde internet üzerinden online canlı yayınlarla devam ediyor. Yeni dönemin ikinci programında Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kasım Han moderatörlüğünde Doç. Dr. İsmail Burak Küntay ve Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın, ABD seçimlerinin gerisinde dünyada değişen dengeler ve Türkiye’ye etkileri hakkında görüşlerini paylaştılar.

“DÜNYANIN ZİRVESİNDE SONSUZA KADAR KALAMAZ”

ABD seçimlerinin ayrı açılardan çarpıcı örnekler ve detaylı analizlerle değerlendirildiği programda konuşan Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, bütün katılımcıların ABD’yi uzun senelerdir yakından izleyen bilirkişi isimler olduğunu vurgulayarak seçimlerde yaşanan Halkçı-Cumhuriyetçi kutuplaşmasını Amerikan siyasi tarihinde yaşanan örneklerle anlattı. Prof. Dr. Han, “Amerika’da bugünün Demokrat Partisi eskinin Cumhuriyetçi Partisidir. Bugünkü Halkçı idare, geniş kitlelerdeki çok artı önceliği benzer anda doyurmak zorunda kalabilir ancak bu yüzden Demokrat Parti bölünebilir ya da Trumpizm ismi aşağı ileriye sürülen Cumhuriyetçi popülist düşünceler bir noktada daha elit, kentli cumhuriyetçi seçmeni öyle bir öteki tarafa itebilir ama Cumhuriyetçi Parti de ikiye bölünebilir” değerlendirmesini yaptı.

Amerika’nın bugün dünyanın süper gücü olsa zeka bu durumun sürekli devam etmeyebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, “İngiltere İmparatorluğu zirvedeyken dünyanın GSYH’sının tek başına yüzde 30’u İngiltere’ye aitti. Bugünün parasıyla 30 trilyon USD. Fakat bugün onun yakınından deha geçemiyor. Amerikalılar da dünyanın tepesinde sonsuza dek kalacaklarını düşünmüyorlar, üstelik bugün böyle bir iddialarının dahi olduğunu kavga etmek olası” ifadelerini kullandı. 

YENİ DÖNEMDE KARŞILIKLI ÇIKARLAR VURGUSU

ABD’de demin devlete ait olmayan sonuçlara tarafından seçimi kazanan Biden yönetimiyle Türk Amerikan ilişkilerinde yeni dönemi yorumlayan Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, şunları söyledi:

“Türk-Amerikan ilişkilerinde bundan sonrasının ortamı, topoğrafyası pürüzlü zemin, üslupsa sert görüşme olacaktır ve öteki her şeyin dönüp dolaşıp S400 meselesine içten kanalize olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin kendi bölgesinde kurduğu diplomatik ağların bundan sonra nasıl bir gösterme talep edeceğinin Türkiye’ye Amerika ilişkilerinde bir kare sağlayacaktır. Bunun da Biden yönetiminin uygulamak isteyeceği bir şey olabileceğini ve dolayısıyla Türk-Amerikan ilişkilerinde çıkarlar üzerinden yeni bir tanımlamaya girmenin muhtemel olacağını düşünüyorum.”

SEÇİMLERDE KAMALA HARRİS ETKİSİ

Programda konuşan Doç. Dr. İsmail Burak Küntay da kaybettiği halde Trump’ı bu seçimde bir önceki seçimden daha başarılı bulduğunu ve şu esas kadarki en yüksek oyu aldığını belirterek, “Trump en yüksek puanlı yenik. Tercih fazla başa baş geçmedi. Detaylara bakarsak net söylemek gerekirse başarılı olmamakla birlikte beklenen oldu. Çözümleme firmaları patlamadı, doğru çıktı. Kamuoyu yoklamalarında marj sapmaları oldu” dedi.

Kutuplaşan Amerika’da Biden’ın ‘çatı namzet’ görevi yaptığını söyleyen Küntay, şöyle konuştu:

“Biden’ın tüm seçmenlerin hepsini kucaklayabilecek olması zaten o yaşta aday yapılmasının sebebiydi. başka biri yoktu. İkinci artısını söyleyeyim ki bu dönüm noktasıdır, Kamala Harris; siyahi bir başkan yardımcısı olarak zaten mecburiydi de lakin daha önemli olan, Kamala Harris’in duruşunun sol olması, Biden’ın solu, Obama’nınsa elbette sağı. Fakat altta diğer bir şey var; etnik kitleyi ve kadın oylarını topladı. Hillary Clinton bayan oylarını kaybettirmişti. Biden’dan uzaktan yok ama içten profildi Kamala Harris.”

Trump’ın tercih yenilgisinin nedenleri arasında 65 yaş üstü beyaz erkeklerden oy kaybetmesinin olduğunu belirten Doç. Dr. İsmail Burak Küntay, “Trump’ın en yüksek oy potansiyeli bunlardı. Hem Trump, Covid pandemisini de kötü yönetti” biçiminde konuştu.

“SEÇMEN DAVRANIŞI OLARAK ABD KENDİ ROTASINA DÖNDÜ”

ABD seçimlerini dünya geneli ve Türkiye ekseninde değerlendiren Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın da dünyada yükselmekte olan yeni milliyetçi dalga üzerinden teorik bir değerleme yaptığını ve Trump’ın bu dalgaya yelken açabileceğine inandığını açıklama ederek, “Bu sürprize oynamaktı. Trump’ın kazanması sürprizdi. Bunun benzerlerini Boris Johnson için de söyledim. Daha akla yatkın bir Cumhuriyetçi olsaydı, Corona süreçlerinde bu kadar saçmalamasaydı, ABD düzeniyle ağız dalaşı ederken bu kadar yalnızlaşmasaydı bu seçimlerde anketlere karşın Trump’ın şansının daha yüksek olduğunu düşünüyordum. Bu kere yanıldım” şeklinde konuştu.

“BİDEN’DAN MACRON TARZI BAŞKANLIK BEKLİYORUM”

“ABD’nin yeni Başkanı Biden’dan Macron tarzı bir başkanlık bekliyorum” diyen Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın, “Gerçekten Macron da popülist fakat sol popülist. En azından Kıta Avrupası versiyonu. Macron da bekleneni veremedi, AB politikası uygulamaya başladığı andan itibaren Fransa’nın içi her tarafta kaynamaya başladı. bir daha tercih olsa kazanamaz. Aynı şeyin Biden’ın da başına geleceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu

Amerika’nın dünya siyasetindeki varlığını gösteren en önemli şeyin askeri gücü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yalçın, şöyle konuştu:

“ABD o gücü yansıtamazsa milletlerarası liberal kurumların işlemesi mümkün olmaz. 2010 yılından bu yandan dünyada mevcut güç boşluğunun ABD kadar önemli bir zorlama yansıtması olmadan denetim altına alınamayacağını düşünüyorum. ABD bunu yapamaz çünkü Amerikan toplumu artık ayrıntılarıyla izolasyoncu bir noktaya geldi. Onu yapamadığı, içerideki kaynamayı da durduramadığı sürece popülist söylemler üretmeye devam edecektir. Biden’ın başkanlık döneminin bu çerçevede geçeceğini düşünüyorum. 4 sene sonradan her yerde kazanabilirler ama başkalarının “Trumpizm” dediği popülizmin fazla daha şahlanmış biçimde devam edeceğini düşünüyorum.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş'ı gezdi

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş’ı gezdi

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş’ı gezdi LEFKOŞA – TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *