Türkiye’den Minsk Grubuna ‘sonuç odaklı müzakere sürecini başlatın’ çağrısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Azerbaycan ile Ermenistan aralarında ilan edilen ateşkesin sürdürülebilir olması için Minsk Grubu Benzeşen Başkanlarına “uluslararası hukuka uygun kalıcı çözümü hedefleyen, netice odaklı münazara sürecini başlatmaları” çağrısında bulundu.

Aksoy, Azerbaycan’la Ermenistan aralarında bugün duyuru edilen fakat kısa sürede Ermenistan’ın ihlal ettiği ateşkesle ilgili soruya yazılmış olarak yanıt verdi.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısıyla başlayan çatışmalar üstüne 10 Ekim ve 18 Ekim tarihlerinde bildiri edilen ateşkeslerin de Ermenistan tarafından kısa vakit içerisinde ihlal edildiğini hatırlatan Aksoy, “Son olarak bugün ABD’nin girişimleri neticesinde savaş esirleri ve cenazelerin değişimine imkan tanımak için tekrar ateşkes bildiri edilmiştir. Maalesef, bu mütareke de Ermenistan göre dakikalar içerisinde ihlal edilmiş, Ermenistan ayrıca cephe hattında Azerbaycan mevzilerine hem çatışma bölgesinden uzak Azerbaycan’ın iç bölgelerindeki sivil hedeflere karşın saldırılarını sürdürmüştür.” ifadelerini kullandı.

Aksoy, ateşkesin sürdürülebilir olması için sonuç odaklı bir müzakere başlatılması gerektiğinin altını çizerek, “Minsk Grubu Benzeyen-Başkanlarının çabalarının somut sonuçlar verebilmesi için Ermenistan’ın ihlallerini dikkate alarak BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası hukuka uygun kalıcı çözümü hedefleyen, netice odaklı bir görüşme süreci başlatmalarını zorunlu görüyoruz. İlan edilen ateşkeslerin de ama bu sayede sürdürülebilir ışık halkası gelebileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Selçuk: 'Samsun'da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız'

Son Dakika | Bakan Selçuk: ‘Samsun’da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun‘da bir kadının eski eşi tarafından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *