Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: ‘Donbas’ta savaş kesinlikle sona erecek’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas’ta yaşayan Ukraynalılara Rusça seslenerek yakında savaşın biteceğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Covid-19 salgınına yakalandığı 9 Kasım’dan bu yandan evinden çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Zelenskiy, yayınladığı videoda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Evinde karantinada olduğunu söyleyen Zelenskiy, tüm tedavi masraflarını kendisinin karşıladığını, bu masrafların milyonlarca dolar düzeyinde olmadığını, çok hesaplı bir çare süreci geçirdiğini ve bir vakit daha çalışmalarını evinden sürdürmek zorunda olduğunu söyledi. Kendisini iyi hissettiğini belirten Zelenskiy, bazı şahısların hastalığına sevindiğini, bu duruma kendisinin fazla üzüldüğünü ifade etti. Hastalığın kendisini korumayan herkese bulaşabileceğini kaydeden Zelenskiy, “Duruma nesnel bir şekilde bakmamız gerekiyor. Salgın küresel boyutta yayıldıktan daha sonra virüsün bana bulaşmayacağını düşündüm. Ama şunu anladım cümbür cemaat risk aşağıda ve güvenilir bir aşı bulunana dek bu devam edecek” dedi.

Ukrayna’da 2014’te Rusya yanlısı ayrılıkçılar göre Kiev yönetiminden ayrılan Donbas Bölgesi’ni geri galip gelmek için çabalarını sürdüren Zelenskiy, bu bölgede yaşayan halka seslendi. Rusça konuşan Zelenskiy, “İşgal altındaki topraklarda bulunan Ukraynalılara seslenmek istiyorum. Tüm gerçekleri kendiniz görebilirsiniz. Ukrayna’nın kapıları size sonuna kadar açık. Savaş elbette sona erecek ve bundan böyle bir hudut teftiş noktasına ihtiyacımız olmayacak. Ukrayna bunun için elinden geleni yapıyor” dedi.

Zelenskiy, bölgede barışı temin etmek için ellerinden geleni yaptıklarını ama tek taraflı olarak bağımsızlığını bildiri eden Donbas ve Luhansk yöneticilerinin buna engel olduğunu savundu.

-İHA-

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: 'Donbas'ta savaş kesinlikle sona erecek'Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: 'Donbas'ta savaş kesinlikle sona erecek'Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: 'Donbas'ta savaş kesinlikle sona erecek'Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: 'Donbas'ta savaş kesinlikle sona erecek'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *