Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezini ziyaret etti: (1)

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bakanlığımızın 2003-2019 yılları aralarında devlet bütçesi ve ulus özel iş birliğiyle yaptığı 158 milyar dolarlık yatırımdan deniz yollarının aldığı pay 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Tekirdağ’da Milli Deniz Emniyeti ve Ivedi Müdahale Merkezini ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, “mavi vatan”ın kıymetini fazla daha iyi anladıkları bir tarihi dönemeçten geçtiklerini belirterek, “Denizci bir halk olarak üç yanımızı çevreleyen denizlerimizdeki hakimiyetimizi dünyaya uygulamak bizler için son derece kutsal bir vazife haline dönüşmüştür.” diye konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dün gece iki kez Putin'i aradı! Savaşı kaybeden Paşinyan'ı şimdi de altın korkusu sardıDün gece iki kez Putin’i aradı! Savaşı kaybeden Paşinyan’ı derhal de altın korkusu sardıGenç kızları tuzağa düşüren izdivacın damat adayı, son işinde kıskıvrak yakalandıGenç kızları tuzağa düşüren izdivacın damat adayı, son işinde kıskıvrak yakalandıTartışma büyüyor! CHP, Erdoğan'ın İmamoğlu'ndan özür dilemesini istediTartışma büyüyor! CHP, Erdoğan’ın İmamoğlu’ndan özür dilemesini istedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine verdikleri desteği tüm ulaşım modlarında yaptıkları projelerle sürdürürken, denizlerin de odak noktaları olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Karada, havada, demir yollarında son 18 yılda yaptığımız reform niteliğindeki çalışmalar arasında denizcilik konusunda yapılan işler defalarca öbür bir tartı taşımıştır. Bakanlığımızın 2003-2019 yılları arasında devlet bütçesi ve millet özel meslek birliğiyle yaptığı 158 milyar dolarlık yatırımdan deniz yollarının aldığı pay 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2003-2019 yılları arasında deniz yollarımızdaki büyümeyi şu rakamlarla açıklayabiliriz; tersane sayımız, 37’den 83’e yükseldi. Dış ticaretimizdeki deniz yolunun miktarı 57 milyar dolardan, 222,1 milyar dolara, Türk sahipli deniz ticaret filosu 8,9 milyon detveyt tondan 29,3 milyon detveyt tona, limanlarımızda elleçlenen önem miktarı 190 milyon tondan 484 milyon tona, elleçlenen konteyner miktarı 2,5 milyon TEU’dan 11,6 milyon TEU’ya, deniz yolu ile gerçekleşen dış ticaret taşımaları 149 milyon tondan 353 milyon tona, 9 olan Ro-Ro hattı 25’e, uluslararası uyumlu Ro-Ro hatlarında taşınan araç sayısı 220 bin 345’ten 591 bin 734’e yükseldi. Kabotaj hatlarında taşınan gezgin sayısı, 99,8 milyondan 150,3 milyona, kabotaj hatlarında taşınan vasıta sayısı 6,2 milyondan 13,4 milyona çıktı.”

Bakan Karaismailoğlu, denizlerdeki tartma ve gezgin taşımacılığında kaydedilen artışlarla birlikte, deniz ve kıyıların emniyetine de maksimum ölçüde tartma verdiklerini, bu konuda yatırımları da en doğru zamanlama ile yaptıklarını açıklama etti.

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası deniz sözleşmelerine uygun şekilde, denizlerde 24 saat esasına tarafından çalışan acil müdahale sistemi kurulmasının büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekici eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sistem ile bununla birlikte, donanım ve yetişmiş personel temini noktasında komşu ülkelerle bir takım iş birliği yükümlülüklerimiz de bulunmaktadır. 2005 yılında, acil müdahale merkezlerinin oluşturulması konusunda çalışmalara başladık. Bu kapsamda, denizlerimizdeki kazalar sonunda oluşacak petrol ve öteki zararlı maddelerden kaynaklanan kirliliğe hazırlıklı almak nedeniyle, bakanlığımızın koordinasyonunda tehlike değer biçme ve fizibilite çalışmalarını yaptık. Denizlerimizde kirliliğe karşısında alıngan noktaları tespit ederek, tehlike haritalarını çıkardık. 2015 yılında Antalya Deniz Kirliliğine Karşı Acil Müdahale Eğitim ve Koordinasyon Merkezini hizmete açtık. Devamında da Marmara’nın kuzey-batısında geniş lojistik imkanlara sahip olan Tekirdağ’da Ulusal Deniz Emniyeti ve Acele Koşul Merkezi (UDEM)’i 2017 yılında hizmete açtık.”

UDEM’in çalışmaları

Karaismailoğlu, UDEM’in, Türkiye’nin deniz kirliliğine karşısında müdahalede koordinasyon merkezi ve beyni konumunda olduğunu dile getirdi.

Merkezin, kirliliğe müdahalenin yanı sıra Ar-Ge, tatbikat, eğitim, konferans, fuar ve sertifikasyon gibi tüm faaliyetleri tek çatı aşağıda toplayacağını vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“UDEM, aynı zamanda kriz koordinasyon ve operasyonun yürütüleceği yer olacak. UDEM’de yer alan büyük laboratuvarda acele müdahale ekipmanlarının testleri de yapılmakta. Merkezimizdeki 12 bambaşka kıyı tipi ile tasarlanmış dalga havuzunda reel petrol temizleme operasyonları yapılarak acil müdahale eğitimleri verilecek. Milletlerarası düzeyde bir yüksekokul olacak merkezimizde ayrıca, gemi inşa simülasyonu, acil kurtarma tatbikatları da yapılacak. UDEM, 2020 yılı içinde 10 milyon liralık petrol ve diğer zararlı maddelerden kaynaklı kirliliğe müdahaleye karşın donanım ve araç gereç ile donatılarak, denizlerdeki olası kirlilik aleyhinde mücadele kapasitesi artırıldı. Merkezimiz, aynı zamanda eğitim, koordinasyon ve sertifikasyon mercii olarak, ülkemizde ve bölgemizde manâlı bir işlev görmektedir.”

UDEM mensuplarına da seslenen Karaismailoğlu, “Sizler denizlerimizin can kurtaranlarısınız. Sizler, ‘mavi vatanımızda atan kalbimizsiniz. Sizler denizlerimizde doğal yaşamın koruyucuları, çevre muhafızlarımızsınız. Sizler gibi sizlerin yetiştireceği yeni arkadaşlarımız da ülkemizin denizlerinde etkili görevler üstleneceklerdir. Merkezin yapımında emeği geçen, donanımında katkı karşılayan ve burada 7 gün 24 saat esasına kadar hizmet veren kıymetli arkadaşlarımızın tamamına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinize bu kutsal vazifenizde başarılar ve kolaylıklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammet Mutaf

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *