Ümit Özdağ kimdir, nereli? Ümit Özdağ Buğra Kavuncu olayı nedir? Ümit Özdağ ne dedi?

Siyasi hayatına MHP ile başlayan, İYİ Parti ile aralıksız Ümit Özdağ yaptığı açıklamalarla da gündeme geliyor. Peki, Ümit Özdağ kimdir, nereli? Ümit Özdağ ne dedi?

ÜMİT ÖZDAĞ KİMDİR?

Ümit Özdağ 3 Mart 1961 yılında Tokyo, Japonya’da dünyaya gelmiştir. Türk siyasal bilimleri profesörü, siyasetçi ve yazardır.

Münih Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden mezun olduktan daha sonra uzun yıllar üniversitelerde ders veren Ümit Özdağ, 2001 yılında profesörlük unvanını aldı.

1999’da Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni, 2003’te Diyanet Araştırmaları Merkezi’ni, 2006’da ise 21. Asır Türkiye Enstitüsü’nü kurdu. Bu akıl kuruluşlarında yaptığı çalışmalarla ve yayınlarla Türk dış politikasına katkıda bulundu. Hâlen 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

MHP’nin 19 Kasım 2006’da yapılacak 8. Herzamanki Kongresi öncesinde Devlet Bahçeli’ye aleyhinde genel başkanlığa namzet olduğunu açıkladı. Oysa kongreden 2 gün önce MHP yönetimi göre partiden ihraç edilmesi üstüne kongrede namzet olamadı.

Mahkeme kararıyla tekrar MHP üyesi olan Ümit Özdağ, partisinin Gaziantep 1. sıra adayı olarak girdiği Haziran ve Kasım 2015 genel seçimlerinde TBMM milletvekili seçildi.

14 Kasım 2015’te MHP Genel Başkan Yardımcılığına getirildi; parti içi demokrasi uyarınca kongre düzenlenmesini istek ederek 24 Şubat 2016 tarihinde bu görevinden istifa etti. 9 Nisan 2016’da MHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

MHP’den ihraç edilmişti

20 Ekim 2016 tarihinde MHP Genel Merkezi kadar parti tüzüğünün bazı maddelerini ihlal ettiği gerekçesi ile belli ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Özdağ, 15 Kasım 2016 tarihinde partiden ihraç edildi.

Ümit Özdağ’ın, Yüksek Dağ adlı 3 yaşında bir oğlu vardır.

27. dönem İYİ Parti İstanbul milletvekili adayıdır.

Ümit Özdağ, 2019 yılında yapılacak lokal seçimlerde İYİ Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştur.

ÜMİT ÖZDAĞ NE DEDİ?

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, bir televizyon programına katılmıştı. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia eden Özdağ, Meral Akşener’in de durumdan haberdar olduğunu söyleyerek dikkatleri üzerine çekti.

Buğra Özdar “Kendisi FETÖ’nün yurt dışındaki en büyük sivil toplum örgütü olan Kazakistan Türk iş adamları derneğinin başkan yardımcılığını yapmış”

“Fazla net söylüyorum sivil toplum örgütünün eğer başkan yardımcılığını yapıyorsan, öncesinde ve sonrasındaki başkan FETÖ’cü ise, giderken FETÖ ile ilgili yıllar baştan başa bir tane olumlu ve olumsuz açıklamanız yahut, sosyal medya hesaplarınız bomboşsa bu şekillendirilmiş demektir. Hayatın olağan akışına aykırıdır. Bunun doğru olmadığını düşündüğüm için daha partiye gelmeden önce bu uyarımı yaptım ve tekrarladım” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *