(WASHINGTON)- Joe Biden’ın ABD Başkanlığı Onaylandı

Joe Biden‘ın ABD Başkanlığı onaylandı

WASHINGTON – ABD’de 538 delegeden oluşan Seçiciler Kurulu, Joe Biden’ın Başkanlığını tescil etti.

ABD’de 3 Kasım‘da gerçekleştirilen Başkanlık seçimlerinin ardındaki 50 eyalet ve başkent Washington DC’den toplam 538 delege, ABD’nin yeni Başkanı ve Başkan Yardımcısı’nı resmi olarak seçmek için dün toplanmıştı. Seçiciler Kurulu’nun oylaması ile birlikte eyaletler 3 Kasım seçimlerinden elde ettikleri sonuçları onaylamış oldu. Çok çekişmeli bir tercih savaşına sahne olan Georgia’da bile 16 oyun tamamı Joe Biden’e gitti.

3 Kasım’daki seçimlerde 306 delege sayısına ulaşan Biden’ın başkanlığı, Seçiciler Kurulu’nda dün yapılan oylamanın arkasında resmiyet kazandı.

“Demokrasi şampiyon geldi”

Seçiciler Kurulu’nun verdiği oylarla ABD’nin 46. Başkanı olarak resmi olarak onaylanan Biden, Seçiciler Kurulu’nun yaptığı oylamanın arkasında Delaware eyaletine bağlı Wilmington’da söylev yaptı. Biden, “Amerika’nın ruhu için yapılan bu savaşta demokrasi galip geldi. Tarihimiz boyunca yaptığımız gibi bundan böyle sayfayı çevirmenin, birleşmenin, iyileştirmenin zamanı geldi” dedi. Biden, ülkenin demokratik kurumlarının mevcut ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın saldırıları karşı demokrasiye duyduğu güveni dile getirirken birlik çağrısında bulundu. Kendisine oy veren vermeyen tüm Amerikalıların başkanı olacağı sözünü veren Biden, “ABD’de siyasiler kontrolü ele almaz, insanlar onlara yetki verir” dedi.

Bir sonraki adım, Seçiciler Kurulu’nun oylama sonuçlarınının, 6 Ocak’ta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında yapılacak Kongre oturumunda her yerde onaylanmak üzere ele alınması olacak.

Seçiciler Kurulu göre resmen onaylanan Biden’ın ve yardımcısı Kamala Harris’in ise 20 Ocak’ta yemin etmesi bekleniyor.

(WASHINGTON)- Joe Biden'ın ABD Başkanlığı Onaylandı(WASHINGTON)- Joe Biden'ın ABD Başkanlığı Onaylandı(WASHINGTON)- Joe Biden'ın ABD Başkanlığı Onaylandı(WASHINGTON)- Joe Biden'ın ABD Başkanlığı Onaylandı(WASHINGTON)- Joe Biden'ın ABD Başkanlığı Onaylandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *