Yeni Başkan Joe Biden oldu ama Trump kabul etmiyor! Peki ABD’de bundan sonra ne olacak, süreç mahkemede mi bitecek?

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde, rekor sayıda oyla başkan seçilen Demokrat namzet Joe Biden‘ın Beyaz Saray yolculuğu daha yeni başlıyor. 3 Kasım seçimlerinde halkın verdiği oylarla eyalet bazında Seçiciler Kurulu üyeleri kesin oluyor. Amerikan yasalarına tarafından, en geç 8 Aralık tarihine kadar eyalet bazındaki itirazların sonuçlandırılması gerekiyor. bununla birlikte Seçiciler Kurulu delegeleri belli olacak.

SEÇİLİ KURUL İÇİN SON TARİH 23 ARALIK

Seçiciler kurulunun 538 üyesi ise başkan seçimlerini 14 Aralık tarihinde yapacak. Seçici Kurul üyeleri, çok istisnai durumlar haricinde kendi eyaletlerinden çıkan sonuç doğrultusunda başkan için oy kullanacak. Seçici Kurul üyelerinin yazılmış olarak kullandığı oylar, Washington’a ve Senato Başkanı’na gönderilecek. Bunun için de son tarih 23 Aralık. Seçici Kurulun verdiği oylar 6 Ocak 2021’de Senato ve Temsilciler Meclisi’nin iki taraflı oturumunda sayılacak.

BIDEN’IN 20 OCAK’TA GÖREVE BAŞLAMASI BEKLENİYOR

ntv.com.tr’de yer alan habere kadar, bu noktada da kongre üyelerinin “Seçici Kurul oylarına” itiraz hakkı bulunuyor. İtiraz konusu oylar kongrece oylanarak iptal edilebilecek. Mümkün iptallerin ardındaki, Seçici Kurul delegelerinden 270’ten artı oy alan namzet, ABD Kongresi kadar 46. ABD Başkanı olarak tescil edilecek. Bütün bu aşamaların ardındaki Joe Biden’ın 20 Ocak’ta ant ederek, göreve başlaması bekleniyor.

IŞLEM UZARSA BAŞKANLIĞA PELOSİ VEKALET EDEBİLİR

ÖTE TARAFTAN, Trump cephesinden açılan davalar ise ABD seçimlerinde nihai olarak en yüksek yasal yetki sahibi Yüksek Duruşma’ye kadar gidebilir. Mahkemenin tekrar sayımlara da müdahale yetkisi var. Duruşma sürecinin Trump’ın görev süresinin biteceği 20 Ocak 2021’e dek bitmemesi halinde ABD Anayasasına tarafından Başkanlığa Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi vekalet edebilir. Ama bunun fazla uzak bir olanak olduğu ifade ediliyor.

“BİRLEŞTİREN BİR BAŞKAN OLACAĞIM”

ÖTE TARAFTAN seçimi kazanması sonrasında başarı konuşması yapan Biden ise şunları söyledi: “Bölen değil, birleştiren bir başkan olacağıma laf veriyorum. Kırmızı veya mavi eyalet olarak görebilen değil, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri olarak gören bir başkan olacağım. Başkan Trump’a oy verenlerin yaşadığı hayal kırıklığını anlıyorum. Ben de iki kere kaybettim fakat şimdi birbirimize baht verelim. Şimdi, sert söylemleri bir kenara vazgeçme, tansiyonu düşürme ve birbirimizi dinleme ve kaydetme zamanı. Rakiplerimize düşmanımız gibi davranmayı teslim etmek zorundayız, onlar düşmanımız değil, Amerikalı”

Yeni Başkan Joe Biden oldu ama Trump kabul etmiyor! Peki ABD'de bundan sonra ne olacak, süreç mahkemede mi bitecek?Yeni Başkan Joe Biden oldu ama Trump kabul etmiyor! Peki ABD'de bundan sonra ne olacak, süreç mahkemede mi bitecek?

About admin

Check Also

Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım

Davutoğlu’ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan’a yalvardım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Fethiye 1. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *