Yeni Zelanda’da Ardern seçimi önde götürüyor

Yeni Zelanda’da Korona virüs önlemleri dahilinde Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan ama bugüne ertelenen genel seçimlerde resmi olmayan ilk sonuçlara kadar mevcut Başbakan Jacinda Ardern’in adayı olduğu İşçi Partisi seçimi önde götürüyor.

Yeni Zelanda’da millet, korona virüs (COVID-19) tedbirleri nedeniyle 19 Eylül’de yapılması planlanan oysa bugüne ertelenen genel seçimlerde oy kullandı. Lokal saatle 09.00’da sandık başına dışarı giden 3 milyon 436 bin 178 açıklanmış seçmen oy 19.00’a değin oy kullandı. Yerel saatle 17.00’dan itibaren devlete ait olmayan ilk sonuçların açıklanmaya başladı. Oyların yüzde 20’sinin sayıldığı birincil sonuçlarda, İşçi Partisi adayı mevcut Başbakan Jacinda Ardern seçimi önde götürüyor. Jacinda Ardern’in ikinci dönemini de kazanacağı öngörülürken, İşçi Partisi’nin çoğunluğu sağlayıp sağlayamayacağı merak ediliyor.

Yeni Zelanda Seçim Komisyonu, oy sayımının devam ettiğini ifade ederek Ardern’in İşçi Partisi oyların yüzde 50’sini aldığını, Ulusal Parti’nin yüzde 26 civarında, Yeşil Parti yüzde 9 civarında oy aldığını açıkladı. Devlete Ait sonuçların ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

Yeni Zelanda’da oylama sistemi nasıl işliyor?

1996 yılında kabul edilen Karma Üyeli Nisbi Temsil Sistemi’nde (MMP) herhangi bir partinin parlamentoda tek başına çoğunluğu elde edemediği Yeni Zelanda’da, bugün yapılan seçimde İşçi Partisi’nin parlamentodaki çoğunluğu elde edip edemeyeceği ilgiyle bekleniyor.

Genel seçimlerin her 3 yılda bir yapıldığı Yeni Zelanda’da 1996 yılında öncelikle uygulanan Karma Üyeli Nisbi Temsil Sistemi’nde seçmenden seçim ettiği parti ve milletvekilleri için iki kere oy kullanmaları isteniyor. Bir partinin parlamentoya girebilmesi için, parti oylamasında en yüzde 5 alması gerekiyor. Bir partinin kimsesiz hükümet kurabilmesi için ise 120 sandalyeli parlamentoda 61 sandalyeyi kazanması gerekiyor. Ama MMP sisteminde demin bir parti parlamentoda tek başına çoğunluğu sağlayarak hükümet kuramadı. – AUCKLAND

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *